Vyjmenovaná města a obce v krajích českých?

Vyjmenovaná slova naučená na základní škole se snad nedají zapomenout... Určitě si vzpomínáte, jak jste je uměli (a umíte) zpaměti: být, obyčejný, bystrý, bylina… Učili jsme se je my, učí se je i naše děti a vnoučata, i když v trochu pozměněné podobě. Do těchto seznamů jsou zařazeny i názvy některých českých a moravských měst i obcí (Bydžov, Přibyslav, Hrabyně, ...).  Těžko říct, z čeho autoři vyjmenovaných slov vycházeli, snad se řídili důležitostí toho kterého města či počtem jeho obyvatel. Objevit kompletní přehled všech „vyjmenovaných českých měst“ se nám ale nepodařilo.  A tak jsme si jej vytvořili sami.

Použili jsme veřejně dostupné seznamy názvů měst, vesnic a obcí a v nich označili všechny, ve kterých se objevuje v kořeni tvrdé y po obojetné souhlásce (mimochodem je to zajímavé cvičení na regulární výrazy do hodin výpočetní techniky). Podívejte se na výsledek našeho výzkumu –  obsahuje kompletní seznam českých měst a obcí, které se pyšní teoretickou možností patřit mezi vyjmenovaná slova. Nemáme žádnou autoritou ověřeno, že se jedná o seznam úplný, takže pokud znáte obci, která v seznamu chybí, prosím, napište nám, velmi rádi ji doplníme. 

Zajímalo nás také, zda jsou tato města rozložena na mapě České republiky rovnoměrně, nebo zda jsou soustředěna jen do některých krajů či oblastí. Odpověď najdete v následující mapce.

mapa kraje

 Jen jediný kraj na svém území takovou obec nemá, a to Karlovarský. Naopak jejich největší počet hlásí kraj Středočeský a Jihomoravský. Proč tomu tak je, co myslíte? Otázka do dějepisu, zeměpisu nebo snad češtiny?

Zajímavá je také etymologie názvů míst, kterou můžete objevit v místních análech nebo kronikách. Ale to už je exkurze zase do dějepisu…  

Bydlíte v některém z těchto zajímavých míst? Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám pohlednici s motivem města či obce, rádi ji zařadíme do své sbírky. Posílat pohlednice můžete na adresu:

Lingea s.r.o.
Vackova 9
612 00 Brno

Poslat můžete také e-pohlednici, ať už oficiální nebo vlastní výroby, a to na e-mail skoly@lingea.cz.

Děkujeme.