Programujte s Baltíkem

Proniknout do tajů programování, rozvíjet svou kreativitu a zároveň se naučit nenásilnou formou pracovat s počítačem mohou děti pomocí výukových programů Baltík, které vyvinula česká společnost SGP Systems. Programování s Baltíkem je pro děti vhodné, protože se místo textových příkazů učí pomocí grafických ikonek. Začátečníci díky tomu snadno pochopí samu podstatu programování – dát správný příkaz na správné místo.

Tento program je ideální pro výuku základů programování pro žáky základních škol. S Baltíkem děti vymýšlejí a zkoušejí naprogramovat své vlastní hry. Rozvíjejí tak svou kreativitu a logické myšlení, což jsou schopnosti, které se budou v životě každému hodit. I slabší žáci zde mohou vynikat. 

Programovat a pracovat s počítačem za pomoci Baltíka se děti mohou učit také na školách, které se zapojily do projektu TIB – Tvořivá informatika s Baltíkem. Děti se naučí také pracovat s multimédii, udělat ke svému projektu dokumentaci, prezentaci, program vypálit na cd, udělat obálku, budou umět pracovat s internetem – přihlášku do soutěže musí odeslat e-mailem. Naučí se řešit problémy, budou rozvíjet svou kreativitu, zvládnou dodržovat termíny svých projektů a naučí se komunikovat , protože je musí prezentovat před spolužáky. 

Občanské sdružení TIB organizuje kroužky „Tvořivá informatika s Baltíkem“ pro děti a školení „Tvořivý učitel informatiky“ pro učitele. Součástí výuky jsou také soutěže, které hrají významnou roli – jsou pro děti velkou motivací, protože rády poměřují své dovednosti. Zároveň je nutí dokončit programy v určitém termínu a učí je prezentovat své výtvory před širším publikem. Mezi nejvýznamnější soutěže patří B+B a Creative Baltie, Vánoce s Baltíkem, Velikonoce s Baltíkem, Prázdniny s Baltíkem a Baltík Ekolog. Nadané a starší děti se mohou zapojit do projektu nazvaného Mladí vývojáři

Další informace naleznete na stránkách
Zkus IT: http://www.zkusit.cz/jak-do-it/programujte-s-baltikem/
TiB, občanské sdružení: http://tib.cz/rs/
SGP systems: http://www.sgpsys.com/cz/