Novinky na portálu o češtině nechybujte.cz

Právě jsme spustili novou verzi portálu o češtině nechybujte.cz, v pořadí už třetí. Čekají vás aktualizovaná data v rozhraní, které je přítulnější než kdykoli předtím. Věříme, že se sem budete rádi vracet, kdykoli si nebudete jisti pravopisem nějakého slova nebo formulací věty.

K jedné z hlavních novinek patří to, že jsme portál přizpůsobili různým mobilním zařízením. Jejich zobrazování na tabletu i na mobilu je nyní mnohem přehlednější – celkem máte k dispozici asi 5 různých typů zobrazení, z původního klasického až po mobilní minimalistické s novými tlačítky. České slovníky tak máte kdykoli po ruce na svém mobilním telefonu nebo tabletu, ve třídě potom na počítačích nebo interaktivních tabulích.

Kromě běžného vyhledávání se nyní můžete ve slovníku současné češtiny pohybovat i prostřednictvím tematických okruhů. Nově slovník obsahuje přes 100 témat, která lze rozbalovat v levém horním okně po zvolení tlačítka „témata“ na horní liště. Zavedením této funkce jsme mysleli hlavně na žáky, ale okruhy jsou užitečné i pro cizince, kteří se česky učí. Je to osvědčený výukový prvek, který pomáhá rozšiřovat slovní zásobu, dává do souvislosti pojmy z jednotlivých oblastí a současně uvádí také příklady jejich konkrétního užití v systému jazyka. Využít je můžete ale i  jinak: Pokud např. děti začínají s hrou na hudební nástroj a potřebují se zorientovat v základech hudebního názvosloví, vydáte se cestou Společnost – Kultura – Hudební názvosloví, a pak už jen stačí proklikávat nabízené pojmy. Podobně ve výuce aplikujete i řadu dalších okruhů, jako např.:
- lidské tělo a nemoci: rohovka, čelist, lýtko, čéška, sval, aorta, spalničky, zarděnky;
- státní zřízení: hegemonie, absolutismus, federace, parlament, interpelace, diktatura;
- soudnictví: justice, precedens, koncipient, novela, justice, arbitráž, obsílka, amnestie.

V levém sloupci pod zvoleným heslem se mimo jiné zobrazují i slova s jinými předponami či příponami. Je to šikovná funkce nejen pro milovníky znalostních soutěží a jazykové gymnasty, ale také pro školáky, kterým pomůže pochopit systém tvoření slov v češtině. Tato záložka může být užitečná i pro cizince, kteří se mnohdy ve významových nuancích českých předložek ztrácejí, a berou-li slovo jako celek, pak jim může uniknout, že mnoho slov stojí na podobném slovním základu.
Dokázali byste vyjmenovat všechny odvozené tvary?
Volat, dovolat, předvolat, zavolat, přivolat, odvolat, provolat, povolat
výbor, nábor, příbor, rozbor, sbor, zábor, soubor, úbor

A na konec nesmíme zapomenout ochutnat třešničku na dortu portálu nechybujte.cz. Počet obrázků, které doprovázejí jednotlivá hesla, se rozrostl z původních 250 na 680. Nejvíce obrázků provází následující témata:
- barvy: okrový, rubínový, blankytný, bordó, brčálový, indigo, karmínový, starorůžový;
- jazyky: naše specialita :) – hesla nabízejí ukázky daného jazyka jednotného znění Dobrý den, Turistické informace a Hledáme dobrou a levnou restauraci;
- zvířata: pes, kočka, koza, hříbě, lev, tygr, slon, čáp, racek;
- květiny: růže, azalka, begonie, ibišek, tulipán, maceška, slunečnice.

Věříme, že se nechybujte.cz stane odborným, praktickým i srozumitelným průvodcem ve světě češtiny, pomůže překonat její záludnosti a rozkrýt její libozvučnost a krásu. Budeme rádi, pokud se tento portál ocitne mezi oblíbenými záložkami na vašem počítači a pokud o něm budete informovat žáky i rodiče prostřednictvím učitelů českého jazyka nebo na školních webových stránkách, např. na úřední desce nebo v seznamu užitečných odkazů.