Nedokonalosti dokonalého

Za tímto oxymóronem se skrývá pozvánka na odborný webinář metodického portálu RVP, který můžete zhlédnout ve středu 21. 10. 2015 od 20 hodin. Zákoutími výuky matematiky na 2. a 3. stupni vzdělávání vás provede Mgr. Petr Pupík, učitel matematiky a deskriptivní geometrie na matematickém gymnáziu v Brně.

Matematika je krásná věda, se kterou se setkáváme téměř na každém kroku, aniž bychom to občas tušili. Možná si kladete otázky, jaké problémy dnes matematika řeší. Co vlastně v matematice dosud  zůstává neobjeveno? Co řeší matematici jako vědci? Uvidíme, že jsou to občas na první pohled jednoduché otázky, na něž není až tak snadné najít odpověď.

Seznámíte se tak s dokonalými čísly, s prvočíselnými dvojčaty a spřátelenými čísly. Podíváte se i na barvení map a slavný problém čtyř barev, problém 36 důstojníků a starověké geometrické problémy. Aby toho nebylo málo, bude řeč také o zvláštním holiči, u něhož není jisté, koho holí, o důkazech zajímavých tvrzení (např. že každý trojúhelník je rovnoramenný nebo že všichni psi mají stejnou barvu)  a seznámíte se s několika dalšími problémy, se kterými se matematika potýká.

Webinář je určen všem učitelům středních škol, ale i škol základních a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. A také žákům, studentům a všem zájemcům o matematiku. Můžete se na něj podívat i následně ze záznamu.