Kvítka z čertovy zahrádky

Mikulášská tradice není českou specialitou, vousatý pán s plnovousem, čepicí a berlou každý rok obdarovává řadu dětí v Evropě sladkostmi či ovocem. Na zlobivé děti však čeká uhlí nebo dokonce čertovský pytel… Čert nemá všude stejnou podobu, Mikuláše může doprovázet i jiný pekelník nebo Černý Petr, obvykle však nechybí ani anděl nebo Sněhová vločka. V Británii ani v Rusku Mikuláše neslaví vůbec. Na ostrovech pobývá Father Christmas, podobný americkému Santa Clausovi, který nosí také dětem dárky, ale až o Vánocích.

Čert je na rozdíl od Mikuláše v lidových rčeních a pranostikách poměrně hojně zastoupen. Jak lze předpokládat, většinou jde o negativní jevy, zkušenosti nebo špatnou náladu. K nejznámějším patří přísloví „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“. Obvykle se chápe zcela jednoznačně v tom smyslu, že pokud pomůžeme někomu, kdo sám je zlý a nepoctivý, nemůžeme očekávat vděk, ale spíš to, že nás později nějak podvede nebo zneužije... Existuje ale i druhá, méně obvyklá interpretace: Činit čertovi dobře neznamená dělat dobré skutky, ale právě ty špatné. Proto se nám nakonec a celkem logicky peklem odmění…

S řadou dalších „čertovských“ rčení a ustálených obratů se můžeme běžně setkat v ústním i písemném projevu, občas je najdeme i v různých typech školních testů. Vyzkoušejte si svoje znalosti (nebo znalosti svých žáků) a doplňte správné výklady. Pokud budete potřebovat nápovědu, najdete ji na nechybujte.cz.