Názvy dnů v týdnu v různých jazycích

Už vás někdy napadlo, proč se dny v týdnu jmenují právě MondayTuesday atd.? Možná budete překvapeni, že tyto názvy v germánských jazycích odkazují na severskou mytologii. Názvy dnů v týdnu v románských jazycích mají svůj původ v dobách starého Říma (ano: „již staří Římané…“) a vyjadřují poctu bohům a sedmi v té době známým nebeským tělesům.

Začínáme nedělíSunday – sami tušíte, že jako první bylo uctíváno Slunce. Latinské dies solis znamenalo „slunečný den“. Němci říkají Sonntag, Nizozemci zondag. Někdy se mu také říkalo Domenica, „boží den“, proto Francouzi mají dimanche, Italové domenica a Španělé domingo.

PondělíMonday, byl „měsíční den“, den zasvěcený bohyni měsíce. A opět to platí pro všechny velké evropské jazyky: francouzsky lundi, španělsky lunes, italsky lunedì (slyšíte ve všech těchto výrazech ekvivalent slova luna?). V němčině známe Montag a v nizozemštině maandag.

ÚterýTuesday, odvozuje svůj název od severského boha Týra (německy je úterý Dienstag, nizozemsky dinsdag). Římané ho věnovali svému bohu válek Martovi (a planetě Mars). Italové proto říkají martedì, Španělé martes, Francouzi mardi.

StředaWednesday – den k poctě boha Wodana, u nás známého jako Odin (nizozemsky woensdag), a planety Merkur (fr. mercredi, it. mercoledì, šp. miércoles).

ČtvrtekThursday, byl věnován severskému bohovi hromů a deště Thorovi (něm. Donnerstag, niz. donderdag). V Římě měl původně tyto živly na starosti bůh Jupiter, nejvyšší z římských bohů (odtud dies Jovis: it. giovedì, fr. jeudi, šp. jueves).

PátekFriday, nesouvisí s volnem, jak by se možná mohlo zdát, ale vzdává hold nejvyšší severské bohyni Frigg, patronce mateřství, rodinného života a manželství (niz. vrijdag, něm. Freitag). V Římě zastávala podobnou funkci Venuše: šp. viernes, it. venerdì, fr. vendredi.

SobotaSaturday – dodnes slyšíme, že tento den byl zasvěcen Saturnovi, bohovi zemědělství a sklizně (niz. zaterdag). Některé jazyky ovšem svůj název pro sobotu odvozují od staršího dies sambati (ano, správně v něm slyšíme známé šabat pocházející z hebrejštiny): it. sabato, fr. samedi, šp. sábado, něm. Samstag...

Portugalština používá naprosto odlišný systém, neboť všední dny počítá od neděle jakožto prvního dne týdne. V neděli se konal trh (feira), proto pondělí je segunda-feira, úterý terça-feira, středa quarta-feira, čtvrtek quinta-feira a pátek sexta-feira. Sobota a neděle jsou stejně jako ve španělštině sábado a domingo.