Které jméno je nejoblíbenější?

Jako rodiče svým dětem vybíráme samozřejmě ta nejkrásnější jména. I tato oblast ale podléhá vývoji a módním trendům. Zajímá vás, jak je na tom vaše jméno v průběhu století? Vyzkoušejte náš interaktivní formulář v Excelu (formát .xls). Stáhněte si jej na tomto odkazu. Potom stačí sešit otevřít, napsat do označené buňky (C3) jakékoli jméno a graf je hotový. Stačí jen vytisknout, případně si graf nejprve upravit a barevně vyladit, aby vyhovoval vaší aktuální náladě a stavu toneru v tiskárně.
Pokud zadané jméno  v seznamu nebude, nic se neděje, vypíše se o tom zpráva a můžete zkusit jméno jiné nebo sešit zavřete.

graf Michaela


Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám graf podařil. Uvítáme i další připomínky k tomuto sešitu.
Pište na skoly@lingea.cz. Děkujeme.


Statistická data jsme získali z veřejně dostupných zdrojů na stránkách Ministerstva vnitra České republiky, najdete zde i další zajímavé údaje. Podívat se můžete zde http://www.mvcr.cz/statistiky.aspx. Dalším zdrojem inspirativních přehledů jsou stránky Českého statistického úřadu https://www.czso.cz/.

 

Podobnými přehledy jsme se na stránkách zpravodaje už zabývali, nešlo ale o jména, ale názvy měst a obcí. Konkrétně o ty, které lze pomyslně zařadit mezi vyjmenovaná slova. Kolik myslíte, že těchto vzácných pojmenování u nás máme? A v kterém kraji je jich nejvíce? A kde nejméně?
Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si článek Vyjmenovaná města a obce v krajích českých? Ale nejprve si napište na kousek papíru svoje tipy. Sami uvidíte, jak blízko jste byli se svými odhady.
Data pro tento článek jsme získali z několika internetových seznamů měst a obcí v ČR. Na podobných stránkách bývají uvedena také poštovní směrovací čísla. Seznam samozřejmě nemusí být úplný - najdete-li nějakou pozapomenutou dědinu, vísku či městečko, dejte nám prosím vědět na skoly@lingea.cz. Budeme opravdu velmi rádi a hned seznam doplníme.