Není angličtina jako angličtina

Výuka britské angličtiny má u nás tradici. Používáme britské učebnice, budoucí učitelé angličtiny si na vysokých školách osvojují především britskou podobu jazyka. Proto jí školy většinou dávají přednost. Mnozí se dokonce domnívají, že učit americkou angličtinu by ani nebylo správné.

Na druhou stranu žijeme v době globalizace, internetu či sociálních médií a americká angličtina (i další varianty tohoto jazyka) na nás útočí ze všech stran. Je jistě užitečné, když se žák věnuje angličtině i mimo školu – v oblastech, které ho baví – ať už jde o chatování, hraní skupinových her, sledování filmů a seriálů. S různými typy angličtiny se setká také na dovolených v zahraničí a to je jen dobře.

Škola a učitelé jistě mají právo učit podle učebnic, které si vyberou. Ale zmínka o americké angličtině a potažmo o hovorovém jazyku a slangu by v hodinách občas padnout měla. Nakonec se s ní všichni můžeme setkat kdekoli u nás, když nás poprosí o radu zbloudilý americký turista. Pokud bude například hledat rest room, neznamená to, že hledá volný pokoj, hotel ani nic podobného, ale potřebuje prostě jen na toaletu (britsky public toilet). Bude-li se ptát na drugstore, ukažte mu cestu do nejbližší lékárny (britsky chemist's). A když vám řekne, že má problém s cell, nejedná se o žádné ohrožení ani onemocnění, pravděpodobně potřebuje někam zavolat a nemá funkční mobil (britsky mobile). Podobných případů bychom našli mnoho.

Jednu oblast jsme pro vás zpracovali podrobněji, podívejte se zde (formát .pdf). Jedná se o slovní zásobu z týkající se auta, jeho částí a pojmů souvisejících se silniční dopravou. Docela aktuální věc – pokud jezdíte autem do zahraničí, angličtinu využijete skoro všude. Všimněte si, jak moc se překlady do britské a americké angličtiny liší. (Tyto řádky jsou označeny šedě.) Při práci se slovníkem je opravdu nutné všímat si i stylových a oborových příznaků.

angličina americká britská

Chcete si více procvičit oborovou slovní zásobu? Vyzkoušejte naše on-line slovníky!
Na adrese slovniky.lingea.cz  najdete podrobně zpracovaný anglický slovník s výslovností a s desítkami tematických okruhů. U hesel nechybí ani příklady použití, oborové a stylové příznaky a gramatické informace.  To vše vám umožní výběr nejpřesnějšího překladu ve správně variantě angličtiny a usnadní použití slova v konkrétní situaci.