Slovensky s přehledem

Dobrý deň môžete mi prosím poradiť kde nájdem...?  Cizojazyčná otázka, naštěstí v příjemně srozumitelném jazyce. I když není v rodné češtině, můžeme na ni s klidem odpovědět. Známe-li tedy správnou odpověď. Pro porozumění slovenštině nepotřebujeme dlouhodobé studium, jak je tomu u ostatních jazyků. Dokonce jsou si naše jazyky natolik blízké, že si při rozhovoru se Slovákem vystačíme s češtinou.

Říkáte si: „K čemu by nám tedy byl slovník ve slovenštině?“  Ráda vám odpovím. Ve slovenštině se vyskytují výrazy, které mohou česky mluvící překvapit, nebo dokonce zmást. A přiznejte si, kdo by byl rád zmatený. Přesně z tohoto důvodu máme na našich stránkách česko-slovenský online slovník. V sekci učení si můžete rozšířit a vyzkoušet svoji slovní zásobu slovenštiny z různých oblastí.

Na závěr jsem pro vás připravila menší  slovenský trojboj zapeklitých slov. Znáte správné řešení? Správné odpovědi prozradí náš online slovník.

Tip: Můžete zkusit dát náš test žákům ve škole a zjistit jak jsou na tom i jiné generace. Rozumí vůbec děti slovenštině?

První disciplína:

Pro získání tajenky stačí znát české znění níže zmíněných slov.

tajenka3.jpg (22 KB)

Druhá disciplína:

Slova znějící podobně jsou si ale opravdu podobná?

kouření x kúrenie

ostříž x ostriež

kapusta x kapusta

pečeň x pečeň

chudý x chudobný

Třetí disciplína:

Na závěr, nejspíš nejtěžší disciplína. Slovenské věty a slovní spojení. Víte co znamenají v češtině?

Vidíš toho muža s bradou?

Pochválit dívce culík na Slovensku není úplně snadné. Proč?

Idem do pivnice.

Má puk na palici.

Doufám, že jste si náš test užili. Přeji Vám hezký zbytek dne.

Múdry nie je ten, kto sa smeje z chýb iných, ale ten, kto im pomôže opraviť ich chyby.

- Knight