Kam se vydat za štěstím?

Podle filosofů je štěstí stav mysli. Dnes ale potřebujeme vše měřit, vyčíslit, porovnávat.

Agentura OSN proto pravidelně zjišťuje od roku 2012 tzv. index štěstí, který vyjadřuje celkovou spokojenost obyvatel mnoha zemí. V úvahu se bere řada faktorů, jako hrubý domácí produkt na hlavu, rozsah sociálních služeb státu, pocit svobody nebo důvěra ve státní orgány, letos nově také spokojenost přistěhovalců. Po celou dobu vévodí žebříčku „šťastných zemí“ severské státy. Letos se za prvním Finskem a druhým Norskem umístily Dánsko, Island, Švýcarsko, Nizozemsko, Kanada, Nový Zéland, Švédsko a Austrálie.

Ale ani u nás to nevypadá špatně. Letos jsme si polepšili o dvě místa a jsme na 21. příčce.

Čím to je, že seveřané vyjadřují větší spokojenost se životem než obyvatelé jihu? Přečkat drsnou severskou zimu bez slunečního svitu není snadné a ani severské léto mnohdy není nejteplejší. Co dělají jinak? Jaký je jejich recept? Odpovědi jsme hledali ve Finsku, letošní nejšťastnější zemi. Vodítko nám poskytl oficiální turistický portál.

Zde jsme našli těchto 6 kroků ke štěstí:

Samozřejmě tyto rady musíte brát s rezervou :-) Ale co když na nich něco je? Nahlédněte na ukázky z průvodce Finskem...

Finsko velký průvodce     Finsko velký průvodce      Finsko velký průvodce

Pár zajímavostí závěrem...

Skandinávci mají mnoho společného. Severská zima je dlouhá, a proto si tu léto všichni užívají plnými doušky. Díky bílým nocím je léto jeden nekončící den. Příroda ožívá, města zaplaví květiny a hladiny jezer lodě, loďky a čluny. Lidé si užívají sedánků doma i na chatách, jezdí na výlety nebo jen tak chodí ven. Příroda je tu tak rozmanitá a pří­stupná, že jediným limitem je vlastní představi­vost. 

Finsko je zemí milovníků kávy, ale také Santa Clause, mumínků a Angry Birds. Pořádají zde doslova stovky hudebních a kulturních festi­valů a netradičních akcí, jako jsou například mistrovství v nošení man­želek na zádech, štafeta na vysokých podpatcích, soutěž v házení mobilními telefony, festival hry na imaginární kytaru nebo světový pohár v bahenním fotbalu.

Jak vidíte, vcelku poklidný život zde má občas docela grády… 

Nutno dodat, že Finsko je i skvělým místem pro rodinu. Pro děti tu dělají první poslední, a tak i vaše ratolesti si zde užijí spoustu zábavy. Například v zábavním parku Särkänniemi.

Pokud jste ve Finsku ještě nebyli, třeba jsme vás trochu nalákali. Mnohem více inspirace najdete v našem novém velkém průvodci Finskem. Pobyt v zemi tisíců jezer si docela určitě užijete. A finštiny se neobávejte. Sice asi neporozumíte jedinému slovu, ale to vůbec nevadí. Téměř všude se domluvíte anglicky. Slovíčka si ale můžete vyhledat online například v našem finském slovníku. Nebo si přibalte do kufru finskou konverzaci. Pomůže vám vyznat se například ve finských kulinářských specialitách. Zde je malá ukázka.

finské speciality 

finská konverzace    Finsko velký průvodce    Helsinki