Maneki-neko, krize identity?

maneki-neko-1818225_640.jpg (49 KB)Nejspíše jste ji každý z vás někdy viděl, ať už ve filmu, nebo v obchodě. Jednoduchá a veselá interaktivní soška, schopna na Vás mávat třeba celý den. Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud tato veselá kočka pochází a jaký má význam?

K první otázce se nabízí jednoduchá odpověď - odkud asi tak může čínská kočka štěstí pocházet? Neptala bych se, kdyby to bylo tak jednoduché. Maneki-neko je původní symbol z Japonska a jediný důvod, proč je mylně označována za čínskou, je její popularita. Jednoduše, čínským obchodníkům se zalíbila a začali ji ve velkém prodávat.

Na druhou stranu její význam je jednoduchý, kočka má přinášet štěstí a prosperitu, proto ji Japonci používají jako talisman v ložnicích a studovnách.

Závěrem, již jsem se zmínila o jejím gestu rukou - mávání. Maneki-neko doopravdy vůbec nemá mávat, je to jen špatný předpoklad naší západní kultury. Kočička nám má kynout, dávat znamení, zvát, lákat, vábit, třeba na náš Velký čínský slovník, jehož vydání se blíží...

 

Veronika Řehořková

obchodní oddělení | jazykové technologie

Zdroje:

Maneki-neko [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Maneki-neko