Učte cizí jazyk efektivně

Přemýšlíte, jak zeektivnit výuku cizího jazyka? Jak pomoci žákům se zapamatováním slovíček a konverzačních frází? Jak procvičit gramatiku a posunout jejich znalosti o úroveň výš? Nabízíme několik osvědčených tipů, jak lze využít slovník a internet.


Vyberte si kvalitní slovník

Ať už pracujete s on-line či off-line slovníkem, zásadním kritériem jsou kvalitně zpracovaná hesla. Nestačí jen seznam dvojic slovíčko: překlad. Zde sice správný překlad občas trefíte, ale rozhodně se nic dál nedozvíte. Pro výuku jazyka je zásadní pochopení významu slova a jeho kontextové užití. 

Učte se se slovíčkem celé věty

Nová slovíčka si mnohem lépe zapamatujete, pokud se je učíte v kontextu celé věty. V dobrém slovníku najdete řadu praktických příkladů a slovních spojení. Díky fulltextu máte k dispozici desítky dalších vět z obsahu celého slovníku. Určitě narazíte na nějakou zajímavou frázi, která vám utkví v paměti. 

Rozšiřujte slovní zásobu žáků pomocí synonym a odvozených slov

Dobrý slovník ke každému heslu zobrazuje řadu dalších informací, mimo jiné také synonyma, antonyma a odvozená slova. Je to osvědčený výukový prostředek, díky kterému si zapamatují řadu nových výrazů a jejich použití ve větách. Jejich projev bude přirozenější i květnatější.

Vnímejte stylové roviny a regionální varianty

Mnoho žáků je v kontaktu s mluenou angličtinou na internetu, ve filmech. Nezaškodí si proto občas v hodině udělat čas na slangové výrazy a regionální varianty. Britská angličtina a angličtina Hollywoodu se v mnohém liší. Zde je ovšem třeba jisté opatrnosti, i zdánlivě nevinná slova mohou mít v určitém kontextu velmi jadrný význam. Těmito nebezpčnými vodami vás proved speciální příručka, slovník slangu. Využít můžete tké slovník, ve kterém jsou výrazy jasně odlišeny stylovými poznámkami.   

Budujte tematickou slovní zásobu a pilujte výslovnost

Využívejte výhod vestavěných tematických okruhů z různých oblastí nebo si budujte vlastní lekce. V režimu učení a zkoušení slovíček současně poslouchejte i jejich výslovnost. Posílíte tím konverzační schopnosti i myšlení v cizím jazyce.

Opakujte často gramatiku

U ohebných hesel využívejte tabulky skloňování, stupňování nebo časování zobrazeného hesla. Je to neocenitelná pomůcka zvláště u jazyků s bohatou flexí, jako je např. němčina. Už vás nepřekvapí žádný pád ani tvar slova.

Čtěte, serfujte, diskutujte
Nic se nevyrovná kontaktu s přirozeným jazykem. Při čtení webových stránek nebo dokumentů na počítači je neocenitelná funkce mouse-over, ktero disponují všechny slovníky Lingea lexicon 7. Stačí najet myší na neznámé slovo a okamžitě se v okně zobrazí jeho překlad.

Vyzkoušejte naše tipy se slovníkem Lingea Lexicon 7. Stáhněte si 30denní plně funkční verzi.