Procvičujte poslech s nejlepšími hudebními klipy. Zábavně, zdarma, online.

Aplikace Lyrics Training zábavným způsobem pomáhá žákům nejen zlepšit porozumění, ale zvětšuje i jejich slovní zásobu a posiluje konverzační schopnosti. Když se ponoříme do činnosti, která nás baví, učíme se mnohem efektivněji. Ostatně školu hrou už propagoval Komenský.

Lyrics Training bude žáky bavit. Poslechem atraktivních videoklipů s doplňováním slov do textů písniček pomáhá vylepšovat jazykové dovednosti. Naráz tak vlastně trénujete poslech, psaní i čtení. Množství slov k doplňování lze zvolit ze 4 jazykových úrovní (od 10% do 100 %). Dále lze vybrat, zda budete vynechaná slovíčka vpisovat nebo jen vybírat ze seznamu (Write Mode, Choice Mode). V režimu Karaoke lze klipy pustit s kompletním textem, texty si můžete také vytisknout (Print Lyrics). Základní verze je dostupná zdarma a bez registrace. Pokud si však vytvoříte bezplatný účet, můžete vkládat nové klipy, editovat jejich texty a vytvářet tak vlastní cvičení.

lyrics-mody.jpg (117 KB)  lyrics-jazyky.jpg (168 KB)

Na Lyrics Training je k dispozici nepřeberné množství písniček roztříděných podle žánrů a stále přibývají další. Většina nahrávek je spojena s oficiálním videoklipem. Velký výběr písní, interpretů a žánrů osloví snad všechny. Najdete zde současné hitparádové novinky, hity minulých let i srdcovky starší generace. Můžete zaposlouchat do melodií osmdesátek i starších, stejně jako pustit si nejnovější videoklipy Oblíbené jsou i dětské písničky, soundtracky, filmová hudba, zvláštní skupinku tvoří operní a klasická hudba. S blížícími svátky oceníte i vánoční melodie současných i minulých interpretů.

Hodně videí je v angličtině, ale najdete zde i španělské, italské, francouzské a další. Pustit si můžete i pár nahrávek v češtině. Pokud v menu jazyků (All Languages) nenajdete českou vlaječku, nezoufejte, stačí zadat do prohlíčeče lyricstraining.com/cs

lyrics-doplnovani.jpg (165 KB) lyrics-doplnovani2.jpg (142 KB)

Vytváření vlastních cvičení není složité. V podstatě stačí najít video na Youtube, vložit link do editoru (lyricseditor), vyplnit základní údaje o písničce, najít text písně, vložit, načasovat a zveřejnit (status Draft->Pending Review). U písně potom nastavíte obtížnost, a vyberete slova, která se mají vynechat, a uložíte. Podrobnosti najdete v nápovědě.

ukázka editoru

Výhody:
- autentické a zajímavé materiály k procvičení poslechu a oživení hodin
- jednoduché ovládání, okamžitá zpětná vazba
- velký výběr z mnoha žánrů, neustálé vylepšování
- lze vytvářet vlastní cvičení
- aplikace je zdarma, lze využít v distanční výuce nebo domácím procvičování
- hodí se i k procvičování češtiny, pro menší děti nebo ve výuce češtiny jako cizího jazyka

Nevýhody:
- nelze online sledovat, v čem žáci chybují
- video může z Youtube být odstraněno
- v textech mohou být překlepy nebo i chyby
- používání hovorových nebo nestandardních výrazů
- nelze cíleně procvičovat gramatiku

Na závěr pár příkladů:
Procvičení minulého času s Tylor Swift
Angličtina pro nejmenší, Twinkle Twinkle Little Star
Vánoční romantika s Mariah Carey
Zimní romantika a Ed Sheeran 
Letící kometa a Jarek Nohavica 
Anděl od Karla Kryla