Tipy k procvičování výslovnosti

Dobrá výslovnost je důležitá jazyková schopnost, kterou by měli žáci během studia jazyků získat. Je samozřejmě ideální vštěpovat nová slovíčka a fráze správně už od počátku. Následné přeučování výslovnosti je potom mnohem pracnější. Během distanční výuky ale není přímý kvalitní poslech výslovnosti pedagoga často možný, ať už proto, že se nedaří online spojení s třídou, vypadává internet nebo je zvuk modelován nekvalitními reproduktory či sluchátky. Přinášíme proto několik tipů k procvičování výslovnosti.

 

slovniky.lingea.cz: aktuální on-line slovníky s výslovností pro 34 jazyků

základní využití je zdarma, objemnější nebo odborné slovníky za poplatek, více na slovniky.lingea.cz

Na portále slovniky.lingea.cz je pro hlavní evropské jazyky k dispozici  vzorová výslovnost namluvená rodilým mluvčím v rozsahu až 40 000 hesel. Můžete si ji přehrát kliknutí na symbol reproduktoru za heslem . U všech heslových slov je také uveden přepis výslovnosti IPA. Ke všem slovníkům jsme navíc připravili více než 100 tematických okruhů slovíček, která se můžete naučit a následně se z nich nechat vyzkoušet. Podrobněji se dočtete zde.

  

Navíc si na portále můžete zopakovat i gramatiku. Skloňování nebo časování hesla se zobrazí po kliknutí na zelený trojúhelník, kompletní přehled gramatiky je zpracovaný samostatně. Například gramatika pro angličtinu nebo ruštinu.

 

Lingea Lexicon 7: aktuální off-line slovníky s výslovností

placená licence, více na lingea.cz/aplikace

Aplikace Lingea Lexicon se už staly téměř synonymem pro slovník na počítač. Aktuální slovníky různého rozsahu můžete využívat bez připojení k internetu. K dispozici je angličtina, němčina, ruština, francouzština, španělština a italština, připravujeme další jazyky. I v rámci Lexiconů můžete poslouchat vzorovou výslovnost a procvičovat gramatiku, zároveň lze vkládat vlastní lekce slovíček, která si následně můžete nechat předčítat a tak se pohodlně učit. Ze slovíček se také můžete nechat vyzkoušet. I zde je k dispozici víc než 100 tematických okruhů jak na straně české, tak v cizím jazyce. Lexicony jsou spolehlivým průvodcem při překládání textů a díky funkci mouse over dokážou přeložit slovíčko pod kurzorem myši bez jediného kliknutí.

  https://www.lingea.cz/images/stranky/PLX7RUCS2/lexicon7-rusky-velky-slovnik-3.png

 

vyuka.lingea.cz

aktuální první verze stránek zdarma

Výukový portál vyuka.lingea.cz kromě učebnic angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny zdarma nabídne mluvníky, gramatiky a konverzace. A postupně budou přibývat další data. Prozatím najdete na portálu prvních 10 lekcí v moderním grafickém provedení. V sekci konverzace můžete pohodlně trénovat výslovnost celých vět i frází. V mluvníku najdete nejrůznější běžně používaná ustálená slovní spojení, která prakticky nikdy nelze překládat doslovně.  I zde je u všech vět přepis výslovnosti a u většiny také symbol reproduktoru pro přehrání výslovnosti.

lesson2-kids-pets.JPG (151 KB)  anglictina-konverzace-prani.JPG (172 KB)

 

A další externí zdroje..

Na internetu naleznete bezpočet možností k procvičování jazyka. Nejoblíbenější konverzační pomůckou je asi sledování filmů v originále, obzvlášť doporučujeme seriály, které jsou skvělým jazykovým zdrojem zejména pro mírně pokročilé. Slovní zásoba není rozsáhlá, slovíčka a fráze se často se opakují, zápletka je nenáročná a navíc jednotlivé epizody jsou poměrně krátké. Jakmile si zvyknete na hlasy hlavních hrdinů, bude pro vás porozumění ještě snadnější. Začátečníkům hodně pomůže zobrazení titulků.

Podobně můžete využít také pořady na Netflixu, který má rozsáhlou knihovnu filmů, dokumentů, TV pořadů a mnoho dalšího. Také webový portál YouTube je nekonečnou studnicí videí všeho druhu. Nebo si vytvořte si zvukovou kulisu a budete se učit, aniž o tom víte. Co třeba internetové rádio? A pokud chcete písničkám lépe porozumět, vyzkoušejte stránky Lyricstraining. O těch se více dočtete v samostatném článku.